English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2018-10-29

1. Genişletilmiş Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Programı Diyarbakır'da Gerçekleşti

‘’GÜNEYDOĞU ANADOLU’NUN TİCARETE KATKISI

YÜZLERCE YILDIR DEVAM EDİYOR’’

2018 yılı faaliyetlerini değerlendirmek ve 2019 yılı bölge eylem planlarını istişare etmek üzere 1. Genişletilmiş Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Programı gerçekleştirildi. 27 Ekim Cumartesi günü Diyarbakır Radisson Blu Otel’de düzenlenen toplantıya Erzurum, Şanlıurfa, Batman, Muş, Elazığ, Van, Nizip, Bingöl, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman şube başkan ve komisyon üyeleri katıldı. Program öncesinde 26 Ekim Cuma günü TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, Doğu Anadolu Bölge Başkanı Süleyman Şeker, Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Nezir Yeşilyurt, Genel Sekreter Dr. M. Osman Kapıcıoğlu ve Diyarbakır Şube Başkanı Hüseyin Oğulmuş; TÜMSİAD’ın çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Genişletilmiş Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölge toplantısının açılış töreninin ardından Genel Sekreter Dr. M. Osman Kapıcıoğlu, iki bölgenin makro ekonomik verilerinin ve yatırım potansiyelinin bulunduğu sektörel çalışmaların yer aldığı sunumu gerçekleştirdi. Programın devamında da proje, yatırım, kurumsal organizasyon, sektör, mali durum ve eğitim konularında çalışmaların yapıldığı toplantılar gerçekleştirildi. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölge toplantısında konuşma yapan Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Nezir Yeşilyurt, bölgenin tarihte ticaret ağlarının merkezinde bulunduğunu birçok medeniyetin kültürel mirasını günümüze taşıdığını söyledi. Bölgenin ülke jeo-stratejik önemini de artırdığını belirten Yeşilyurt, “Güneydoğu Anadolu bölgesinin turizm ve ticarete katkısı yüzlerce yıldır kesintisiz devam ediyor. Bölgenin GSYİH’ya toplam katkısı yüzde 7 civarında. Bu katkıda Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır öne çıkıyor. 8 milyar dolara yakın ülke ihracatına katkı sağlanan bölgemizde, tarım sektörü bölgenin lokomotifi sektörüdür” diye konuştu.

KOBİ’ler için İhracatta Rekabet Gücünü Arttırmalıyız

Toplantıda konuşma yapan Doğu Anadolu Bölge Başkanı Süleyman Şeker; bölgeyi küresel turizm odağı olarak tanımlayarak sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’ Bizler de TÜMSİAD olarak şubelerimiz ile birlikte bölge ekonomisine katkı sağlayacak fuarlar, alım heyetleri, iş seyahatleri ve çalıştaylar düzenlemekteyiz. Bugün de Diyarbakır Şubesinde 2018 yılı faaliyetlerimizi değerlendirip 2019 yılı bölge eylem planımızı hayata geçiriyoruz. Ayrıca TÜMSİAD olarak yenilenebilir alternatif enerji kaynakları ve KOBİ’lerimizin ihracatta rekabet gücünün artırılması konusu üzerinde durmaktayız. Bölgede ortak iş yapma kültürünün geliştirilmesi, tarım ve hayvancılıkta modernizasyon ve verimliliğin arttırılması, kültürel mirası korumak, sürdürülebilir kültürel gelişmeyi sağlamak ve girişimcilik kültürünün geliştirilmesi konularında üyelerimizle ve komisyon başkanlarımızla çalışmalar yürütmekteyiz.”